Društvena gasilska vaja v PGD Kriška vas oktober 2015

17. oktobra je naše društvo organizirali gasilksko vajo. Vaja je namenjena izorbraževanju in izpopolnjevanju znanja na operativnem področju delovanja društva.

Ob 15. uri in 10 min, je občan opazil požar na gospodarkem poslopju Kriška vas 24. Poklical je na ReCo Ljubljana in prijavil požar. ReCo je obestil operativno enoto PGD Kriška vas. Gasilci so takoj odšli na kraj nezgode z vozilom GCV16-25 in vozilom GV1. Zaradi pogrešanih oseb so pričeli z preizkovanjem zadimljenega prostora ter gašenjem gorečega objekta ter varovanjem sosednjih ogroženih stavb. Napadalca sta v prostoru našla 4 osebe, 2 sta bili poškodovani. Oksrbeli so jih v enoti bolničarjev in prvih posredovalcev.
Enota z vozilo GV1 je naredila dva napada z uporabo motorne črpalke in odvzemom vode iz rezervuarja za vodo. Po končani vaji je enota poskrbela za čiščenje rezervuarja ter dovozom pitne vode.
Vajo so si ogledali tudi poveljnik in podpoveljnik GZ Ivančna Gorica in člana sosednjeag gasilskega društva PGD Vrh. Podali so svoje mnenje in komentarje k izvedbi vaje. Prikazano vajo so pohvalili, z operativno pripravljenostjo v društvu so zelo zadovoljni.
Vajo je vodil poveljnik društva Janez Jeršin.

Po vaji smo se zbrali na gasilskem pikniku, ki je bil namenjen vsem, ki so pomagali pri izvedbi gasilkse veselice v avgustu 2015. Za dobro hrano so poskrbeli gasilci in tudi člani lovskega društva.

Slike so zbrane v galeriji.
Miha Virant

Florjanova maša 2015

Tudi letos se je maše gasilsko društvo udeležilo slovesnosti ob godu sv. Florjana. Mašo je daroval domači župnik g. Janez Mihelčič, gasilci iz PGD Vrh pa so pripravili vse ostalo, tudi pogostitev v njihovem gasilskem domu na Vrhu. Slike je prispevala Eva Stainer:

galerija

 

Slovo od Ivana Jeršina

26. marca smo se poslovili od našega dolgoletnega člana gasilskega društva Kriška vas. Gasilci smo ga pospremili na njegovi poslednji zemeljski poti. Predsednik društva Jože Virant je prebral govor, ki ga je oblikovala Ivica Zupančič:

Danes se poslavljamo od najstarejšega člana PGD Kriška vas, od veterana Ivana Jeršina.

Ivan, po domače Pevčev, se je rodil 11. oktobra leta 1931 v številni družini Pevčevih v Kriški vasi in je dopolnil 83 let. V gasilske vode je vstopil kot mlad fant leta 1949, ko si je društvo opomoglo od druge svetovne vojne. Ivan je takoj začutil pripadnost in potrebo po sodelovanju v gasilstvu. Dober zgled je imel pri svojem očetu Francu Jeršinu, ki je bil soustanovitelj gasilskega društva v Kriški vasi. Kmalu po letu 1950 so začeli z gradnjo gasilskega doma na kraju, kjer je bila takrat vaška luža. Ivan je med prvimi pristopil k delu in z veliko odgovornostjo in požrtvovalnostjo opravljal naloge, za katere je bil zadolžen. Trdega dela je bil navajen že od doma – Pevčeva družina je namreč med vojno izgubila očeta in Ivan je bil najstarejši, zato je moral opravljati težka dela.

Pokojni Ivan je bil zelo skromen, svojih del in uspehov ni nikoli obešal na veliki zvon. Največkrat se je vračal z delovne akcije brez malice. Bogatilo ga je druženje, veselil se je vsakega napredka v društvu. Poleg prostovoljnih del se je udeleževal tudi gasilskih intervencij in ostalih dejavnosti društva. Nekaj let je bil blagajnik društva, nato orodjar, več let pa član nadzornega odbora. Član društva je bil kar 66 let. Za svoja dela je prejel več priznanj in odlikovanj.

Ivan je ostal zvest gasilcem, aktivno je sodeloval, dokler mu je zdravje dopuščalo. Ko so mu pošle moči, se je še vedno rad vračal med gasilce in se veselil vsakega uspeha v društvu. Ljubezen in predanost gasilstvu je prenesel tudi na svojega sina Janeza, ki je poveljnik gasilskega društva, in vnuka Uroša in Boštjana.

Pokojni Ivan ni bil le dober gasilec, temveč tudi dober sosed in sovaščan. Nikomur ni odrekel pomoči. Pogrešali bomo tudi njegove lično izdelane lesene grablje, ki jih bomo uporabljali, ko Ivana ne bo več med nami.

Dragega tovariša gasilca Ivana Jeršina bomo ohranili v najlepšem spominu – kot požrtvovalnega člana društva in dobrega vaščana Kriške vasi.

Dragi Ivan! Hvala ti za vse tvoje delo, namenjeno razvoju in napredku našega društva in naše vasi. Tvojim domačim pa izrekam iskreno sožalje tudi v imenu gasilcev.

Osnovni tečaj za gasilca

Od 15. decembra 2014  do 1. 2 2015 smo v gasilskem društvu izvajali osnovni tečaj za gasilca. Tečaj je obiskovalo 6 tečajnikov: Manca Pirc, Eva Stainer, Gregor Šušteršič, Boštjan Jeršin, Gašper Erjavec in David Špendal. Vsi tečajniki so uspešno  zaključili tako teoretični del z izpitom in tudi praktični del z izvedeno taktično vajo. Tečaj je vodil poveljnik Janez Jeršin, pri predavanjih in vajah pa so sodelovali tudi ostali operativni člani PGD.

Vsem tečajnikom čestitamo!

Slike so zbrane v galeriji.

zapisal Miha Virant

Mladina z gasilniki

Domovi naših mladih članov bodo odslej še bolj varni, saj so se naučili uporabljati gasilnike. Na vajah gasilske mladine jim je Janez Borštnik  pokazal, kako aparati izgledajo, kakšne vrste so, potem pa so se mladinci in pionirji tudi praktično preizkusili v uporabi le-teh. Čestitke vsem, ki so pogumno premagali ogenj.